Jdi na obsah Jdi na menu
 


55. Přiměřené tresty

Za vraždu 5 let, za drobnou krádež 4 roky, za miliardové podvody podmínka, za neúmyslnou nehodu 6 let ....

Zdá se Vám, že něco není v pořádku. Pak vězte, že nejste sami. Trestné činy jsou posuzovány různě, dle pochopení složitých zákonů jednotlivých soudců. Hodně záleží na soudcích, jak přihlédnou ke každému případu. Stejný trestný čin může být soudy považován různě. A také tresty podle toho vypadají. Jak je to možné? Jsou tresty přísné nebo příliš mírné?

Většině obyvatel se zdají tresty být velmi mírné. Samotné soudní procesy se táhnou i několik let. Neustále se hledají nové a nové důkazy, většinou je právnici rozmetou. Kde chybí důkazy, chybí i vysoké tresty. A když už se podaří nějakého pachatele potrestat, čeká jej jeden z následujících trestů.

1)Nepodminěný trest - určitá doba trestu se vykonává ve vězení

2) Podminěný trest - peněžitý, alternativní tresty (odpracování určitého počtu hodin), nově domácí vězení

Nepodmíněný trest je ovšem pro státní kasu velmi finančně nákladný. Ze státního rozpočtu musí být přiděleny určité peníze na ministerstvo vnitra, které se dál přesouvají do vězeňství. Věznice jsou většinou kapacitně zaplněné, vězeňský režim se během let rapidně změnil k lepšímu. Veřejnost tento fakt nelibě nese. Na jednu stranu správci pořádku izolují nebezpečné delikventy do různých nápravných zařízení, na druhou stranu jejich životní náklady jsou rapidně vyšší než běžného občana. Jak je vůbec možné, aby nás daňové poplatníky jeden den kriminálníka stál 1500 Kč? Za jeden měsic nás tudíž jeden vězeň stojí 45 000 Kč, aniž by on sám měl snahu dluh společnosti uhradit.