Jdi na obsah Jdi na menu
 


24. 9. 2010

Před nedávnem jsem obdržel do poštovní schránky leták, který mě lákal na báječný, kulturní a poznávací zájezd od jisté firmy BECK do Bratislavy . Leták byl vymalován sliby o výletu na parníku po Dunaji, prohlídkou historické části města a odpoledními nákupy v centru města. Pro pány dárek kávovar, pro dámy přikrývka a pro manželské páry luxusní fotoaparát. Cena zájezdu 99 Kč. Na daném letáku bylo nepatrným písmem napsáno, že součástí zájezdu je i krátká prezentace nějakých produktů? Inu proč ne, řekl jsem si. Čas o víkendu mám, cena není vysoká, někam se podívám, vyslechnu si něco nového.

Ráno jsem šel k zastávce a ejhle co tu čekalo lidí. K mému překvapení samý důchodce, jenom jedna maminka s 5letým dítětem. Z mojí mladé generace nikdo.

Autobus měl přijet v 5:45. Dočkali jsme se jej až 6:30. Nastoupili jsme do něj, zaplatili cenu, sedli na místo, které nám schválil delegát a hupky dupky na Slovensko.

Zajeli jsme za Znojmo směrem k Brnu, řidič jel dost neobratně, cukavě, spoustě lidem se udělalo nevolno, dvě důchodkyně přede mnou vytáhli igelitový sáček a řádně jej naplnili vyvrženou snídaní. Asi 30 km od Znojma jsme zabočili do zapadlé vsi, kde autobus zastavil u veliké budovy. Delegát nás nasměroval směrem ke kulturáku, kde už na nás čekali další pánové od BECK, aby nás posadili ke stolům. Stalo se tak v 7:30.

Půl hodiny jsme čekali, co se bude dít, pánové ve předu na jevišti chystali slavnostní zahájení. Napočítal jsem jich tam 5 plus mladou asistentku, zřejmě maturantku. V 10 hodin začala jejich prezentace. Tato "krátká prezentace" nakonec dopadla takto:

 

1) Speciální protialergické deky z ovčí vlny za jedinečných ne 25 000, jak se dají v normálních obchodech koupit, ne za 20 000, pokud uplatníte členství cestovní kanceláře BECK, ale za 14 999 Kč, protože dnes je ten jedinečný den, kdy BECK dělá lidem radost. A k tomu zdarma taška na kolečkách na nákupy + extra pevný deštník zdarma. Celé toto divadlo trvalo 2 hodiny, na tuto extra nabídku se chytilo 5 důchodkyň.

 

Následovala hodinová pauza na oběd, z velkorysé nabídky jídla jsme nakonec všichni dostali gulášovou polévku a pečený brambor s trochou zeleniny. Věřil jsem, že tato prezentace je už u konce a nás čeká cesta na Slovensko. Och, jak jsem se mýlil.

 

2) Parní čistič se spoustou přídavných zařízení za jedinečných ne 30 000, které bychom dali dohromady za vysavač, mop, a dalších plno drahých čistících prostředků, ne za 25 000, protože jsou velice solidní firma s dlouholetou dobrou pověstí, ne 20 000 pokud uplatníte členství cestovní kanceláře BECK, ale za pouhopouhých 18 999 a pokud si někdo koupí dva parní čističe, pak za oba zaplatí pouze 24 999 Kč a ještě dostanete zdarma tyčový mixér + tašku na kolečkách firmy BECK zdarma. Tato prezentace trvala hodinu a půl, na tuto nabídku zareagovalo podepsáním smlouvy 7 důchodců.

 

Po této "krátké"a psychologicky nátlakové prezentační akci jsme sedli do autobusu a ve 3 hodiny jsme vyjeli z kulturáku na Slovensko. O křiklavých zatáčkách, hrůzné cestě šoféra darmo mluvit, málo komu se neobracel žaludek. Před pátou hodinou jsme dojeli v Bratislavě k řece Dunaji, tam už na nás čekal parník, všichni jsme do něj honem rychle nasedli, parník vyplul, za půl hodiny jsme se vrátili, a delegát nám rozhodným hlasem řekl, že se jede domů, protože máme zpoždění. V autobuse jsme dostali zmíněné dárky a jeli jsme domů. O půl deváté jsme přijeli. Myslím, že ti co jeli poprvé, jeli určitě naposled, ti co jezdí pravidelně, jim to ani nepřišlo, že by se něco dramatického a neobvyklého dělo.

V deset hodin mě vypadli pojistky, protože jsem zapnul darovaný kávovar. Ani jsem se nerozčílil, darovanému koni se přece na zuby nehledí.

 

Hodnocení firmy BECK :


1) naprosto lživá reklama

- žádná prohlídka historického města

- žádné odpolední nákupy v centru města

- dlouhá prezentace včetně oběda 4,5 hodiny

 

2) arogantní chování od přednášejících


- vymývání mozků (velmi hlasitá mluva = rychlejší únava = větší svolnost s uzavřením obchodu)

- nerespektování pravidel dobrých mravů

- vulgární nadávky vůči komunikujícím jedincům

- nátlakové přesvědčování typu = jste vyžírkové, jedete na zájezd zdarma a nic nekoupíte

- kritické otázky byly rychle uchlácholeny

- používání velmi citlivých poznámek o prodloužení života svého i svých blízkých, zastrašování "elekrosmogem"

- v publiku byl umístěn tajný agent, ten záměrně vyvolával paniku, dával líbivé otázky přednášejícím, uměle se hlásil o výrobek s omezeným množstvím

- mimořádné dny a nabídky " jen dnešní den je vyjímečný a jediný ke koupi

- odvolávky na slavné osobnosti, že produkt používají

 

3) porušování obchodního zákoníku

- odstoupení od smlouvy uzavřené mimo sídlo podnikání

- nesmyslné dodatky ve smlouvě "spotřebitel pozval prodejce

- kvalita výrobků - zboží 3. jakosti je vydáváno za zboží 1. jakosti

 

4) Ostatní problémy


- otřesné cestování

- cena oběda neodpovídala jeho kvalitě


Výnosy BECK

 

 

   Cena 1 ks Počet kupujících  Celkem 
Alergická deka  14 999,-  74 995,- 
 Parní čistič  24 999,-  7  174 993,-
 Celkem      249 988,-

Náklady BECK

 

Cena 1 ks

Počet vyd. kusů

Celkem

Alergická deka (cena v Tescu)

2 000 Kč

5

10 000 Kč

Parní čistič (cena v Makru)

2 500 Kč

14

35 000 Kč

Dárek pro pány kávovar

200 Kč

21

4 200 Kč

Dárek pro dámy přikrývka

150 Kč

58

8 700 Kč

Dárek pro dítě

0 Kč

1

0 Kč

Dárek pro manželské páry - foťák

700 Kč

20

14 000 Kč

Taška na kolečkách

300 Kč

12

3 600 Kč

Deštník

100 Kč

5

500 Kč

Tyčový mixér

500 Kč

7

3 500 Kč

Lístek na loď po Dunaji

200 Kč

80

16 000 Kč

Celkem

 

 

95 500 Kč

 

 Z tabulek je patrná jedna podstata. Firma BECK si vydělala 154 488Kč.

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář