Jdi na obsah Jdi na menu
 


24. 9. 2010

Jeden můj známý si koupil auto. Na tom by nebylo nic divného, kdyby ten známý nebyl nezaměstnaný. Pracoval kdysi v jednom servisu, ale odtud je vyhodili, protože chodil do práce v podnapilém stavu. Půl roku dřepěl na pracáku, bral podporu, potom byl přeřazen na sociálku.

Nedalo mi to a zeptal jsem se ho, jak si auto pořídil. A on se mi pochlubill, že vyhrál jackpot v jednom kasínu. Prý občas chodí hrát a sem tam se mu poštěstí.

Zvědavost byla veliká. Přiznám se že v kasínu jsem ještě nebyl.

Rozhodl jsem se, že s jedním známým se tam jeden pátek zajdeme podívat. Pátek tu byl v cuku letu a jak jsme se rozhodli, tak jsme i konali. Vzali jsme si peněženku a rozhodli se, že zkusíme štěstí. Vlezli jsme do první herny. Přivítal nás obsluhující vjetnamec a zavedl nás do malé tmavší místnosti, kde svítilo plno světýlek z hracích automatů. Usedli jsme k ruletě a koukali se, jak kulička lítá po velkém kruhu s barevnými čísly. Vedle seděl nějaký vousatý muž středního věku a mačkal tlačítka jako smyslu zbavený, co chvíli zlostně tloukl do stolu. Za chvíli naštvaně odešel, zřejmě měl štěstí v lásce než ve hře.

Rozhodli jsme se kamarádem, že si ruletu zkusíme zahrát. Každý jsme do přijímače peněz dali 500 Kč, snížili jsme limit na 10 Kč na sázku a začali mačkat tlačítka čísel tak, abychom měli co největší šanci vyhrát. A ejhle povedlo se. Najednou jsem měl já 700 Kč a kamarád dokonce přes 800 Kč.

Vedle nás si sedla postarší žena v klobouku a z kabelky si vytáhla luxusní peněženku, cigarety a zapalovač. Z peněženky vytáhla 5000 Kč a vložila je do hry. Slovo dalo slovo a ona nám začala vyprávět, jak hraje, že příliš neriskuje, že dává svoje čísla, pak se rozmluvila, že je v invalidním důchodě, a že si přivydělává jako roznašečka letáků. Prý je sama, nemá přátelé a tak chodí hrát ruletu. Občas něco vyhraje, ale poslední dobou nemá nějak štěstí.

Za chvíli přijde mladý zarostlý chlápek a rovnou si to šine k hracímu automatu. Hodí do něj 100 Kč, zapálí si cigaretu, zapijí jí pivem a začne hrát. Hruštičky, jablíčka, melouny, třešně a citrony se mihnou a ne a ne se sdružit do tří řad. Za chvilku je stovka fuč, chlápek vytahuje tisícovku a hodí jí do druhého automatu, kde hraje poker. Čeká až mu padne dvojka, nebo trojka, za královský flash by dostal hned přes 7000 Kč. Avšak i tam prohraje a ve vzteku rozbije láhev piva o zem a odchází.

Nám s kamarádem se daří, já už mám 1000 Kč a on 1200 Kč. Postarší žena se nás ptá, jak často chodíme hrát a my odvětíme, že jsme tu poprvé. Ona se usměje a tvrdí, že začátečníci mají vždycky štěstí.

V herně již sedíme přes hodinu a chceme vybrat peníze. Kamarád jde pro barmana. Ten si sebou bere klíče, odemkne hrací zařízení rulety a vynuluje ho. Pak nám předává výhru. Za hodinu jsme si vydělali dohromady 1500 Kč, což si maximálně může vydělat nějaký právník při těžkých formulacích zákonů.

Nemáme dost, tak to zkoušíme v druhé herně, která je hned za rohem a hned vedle ní je zastavárna. Zatímco ruletu jsme pochopili ihned, u jiných automatů je to problém, neb nevíme, co máme kde mačkat. Naštěstí se objeví jeden ochotný upovídaný človíček a ten nám poradí. Hodím do automatu 100 Kč. Nejedná se tentokrát o hruštičky, ani citrony, ale naším úkolem je dát řady 3 hvězdičky, systém je naprosto stejný. Občas něco vyhraji, ale pořád padám k nule, prostě nemám štěstí. Už se mi nechce cpát peníze do těchto primitivních beden, které se sami rozhodují, jestli mi peníze dají nebo ne, tak jdeme pryč do luxusnějšího kasína Admiral.

Hned jak tam vstoupíme, zarazí nás recepční, abychom ukázali občanky, ne proto, že by na nás nebylo vidět, že je nám přes 18 let, ale kvůli registraci do jejich klubu. Každý obdržíme klientskou kartu, kdybychom pro příště je navštívili, že již nemusíme ukazovat občanský průkaz. Až se zalekneme toho velkého prostoru plného automatů, rulet, a dalších multifunkčních videoterminálů, skoro u každého někdo hraje, většinou slyšíme německé turisty. Usedáme k zajímavé hře Kostky. Je to skoro podobný princip jako v ruletě, ovšem musíme mít větší dávku štěstí. Každý dáme do zařízení 200 Kč, naťukáme jestli nám tři kostky ukážou malá, velká, lichá, sudá, stejná nebo různá čísla. Zde se nám daří, ale touha po vyšší výhře je větší, již ztrácíme zábrany a to se potom projeví tím, že více riskujeme. A samozřejmě vše prohrajeme.

Vzadu vidíme nenápadného chlapíka v obleku, jak míchá kartami. U něj sedí dva lidé a on neustále rozdává karty, hraje se Black Jack. Měníme si peníze na žetony, ale nemáme štěstí, nedaří se nám z ruky vyložit 21 bodů. To stejné zkoušíme u krupiéra s ruletou ale i tam máme smůlu.Odcházíme pryč, naše peněženka je o 500 Kč lehčí, ale zase jsme o zkušenost bohatší.

Vcházíme do další herny, která je ve sklepení, kde sedí před dveřmi otrhaný bezdomovec a prosí nás o peníze.Uvnitř hraje nahlas technohudba a už zezadu se na nás usmívají automaty. Chuť hrát máme již nevalnou, avšak nakonec opět usedáme k ruletě. Objednáme si panáky a začínáme hrát. Svoje peníze jsme svěřili kuličce a ta rozhodne, kdo je nakonec získá. Bohužel štěstí ne a ne se k nám otočit čelem a tak opět prohráváme 500 Kč. V herně je hodně zakouřeno, páry alkoholových nápojů, protivná světla z automatů, ohlušující hudba a nevábné pachy sociálně slabých lidí. Dělá se mi špatně, v tu chvíli ovšem doráží policejní hlídka. Kontrolují především, zda se v herně nenachází mladiství a mají štěstí, hned jsou chycené tři holky. Jedné z nich ovšem vypadne z kapsy průhledný balíček s jakýmsi bílým prášek. V tu chvíli začíná razie. Každý se musí podrobit důkladnému prohledání. Pár lidí je odvedeno. Další jsou zdržování, od každého se vymáhají osobní data. Důkladná prohlídka trvá přes hodinu, nakonec jsme všichni propuštěni. S nevšedním zážitkem, s bolestí hlavy a prázdnou peněženkou se ubíráme k možným lepším zítřkům.

Hodnocení na závěr:

- do heren z našeho poznatku chodí většinou sociálně slabý, které mají existenční problémy (příjemci sociálních dávek)

- herny v případě výhry nevystavují žádný doklad, jak mohou prokazovat finančnímu úřadu svoje hospodaření,tudíž musí svoje výdaje a příjmy odhadovat (proto paušální daň na automaty)

- výherce zisk z výhry nedaní (ze zákona se daní 15% z částky nad 10 000 Kč), v praxi vítěz i když získá 15 000 Kč, nedaní nic

- kasíno při dlouhodobém sledování vždy vydělá, u rulety 2,3% procenta obratu, u ostatních automatů až 70%.

- pár jedinců, opravdu v kasinech většinou vyhrává, ti se drží hesla: Nemusí pršet, jen když kape, nebo Lepší vrabec v hrsti než holub na střeše

Dá se předpokládat, že můj známý, který si koupil auto, o něj brzy přijde nebo jej nebude moci používat. Sociální úřady se dívají na majetkové poměry žadatele dávek. Nebo prostě jednou bude mít "štěstí" a zastaví jej policejní hlídka, kde nadýchá alkohol. Každopádně já si na auto vydělám jistějším způsobem než hledáním štěstí. Ono si štěstí totiž musí najít mě.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář