Jdi na obsah Jdi na menu
 


24. 9. 2010

Zloději, podvodníci, tyrani a vrazi. Lidé, kteří páchali trestné činy. Někteří se k trestnému činu přiznali hned, jiní chvíli prchali před zákonem. Nakonec dopadeni a spoutáni byli vzati do vazby. Začaly nekonečné výslechy, hledání pravdy a posléze soudní jednání. Vynesl se rozsudek a zločinci byli posláni za katr. Po té sepsali srdceryvné žádosti o milost a poslali je na Pražský hrad. Prezident si pročetl pár žádostí, někdy musel zamáčknout slzu v oku, když četl srdcervoucí příběhy lidí a zželelo se mu jich. Začal rozdávat milosti jako na běžícím pásu:

Roky

Počet udělených milostí

2003

5

2004

47

2005

50

2006

34

2007

54

2008

47

2009

69

2010

38

Celkem k 7.9.2010

344

Na webové stránce hradu je uveřejněn kompletní seznam všech milostí udělených Václavem Klausem od zasednutí do úřadu do dnešního dne.

V jeho postoji se dá vytknout soustu věcí:

1) Prezident především uděluje milosti lidem, kteří se při úmyslném trestném činu zraní a "prý" nejsou schopni výkonu trestu. Už nekontroluje fakt, že mnozí přijdou ke zranění až v cele.

2) Většině omilostněných nakazuje, že během 1 roku nesmí udělat žádný úmyslný trestný čin. Tomu se musím smát, neboť v překladu tzn. "Za rok můžeš opět ubližovat lidem!"

3) Těm, co se při trestném činu dopustili škody, doporučuje, aby je uhradili. Pokud je uvězněn, měly by snad orgány se ihned postarat, aby tato škoda byla uhrazena z finančních prostředků viníka. Pokud finanční prostředky nemá, měla by mu být poskytnutá taková práce, kterou zaplatí škodu, v případě odmítnutí práce, by mu měla být milost zamítnuta.

4) Cizincům odpouští tresty vyhoštění. Ti posléze nemají kam jít a nadále vykonávají drobnou trestnou činnost.

Už soudci, státní zástupci, advokáti, odborníci ze sociálních oblastí by měli tyto okolnosti sledovat během procesu a přihlédnout k nim. Nespoléhat se na to, až bude případ uzavřen a viník potrestán, že si potom může napsat žádost o milost prezidentovi.

Finanční náklady na posuzování milostí nejsou skromné. Sepsání žádostí, jejich transport na hrad, jejich posouzení a vyjádření k ním, dále vyřízení všech formalit k propuštění jednoho vězně stojí nás daňové poplatníky 47 500 Kč. Každý rok prezidentská kancelář vyhodí kolem 2 milionů Kč za něco, na co měli přihlížet ti, co určili trest.

Dle mého názoru, pokud by se měly rozdávat milosti, tak pouze lidem, kteří trestným činem pomohli bezbranným lidem od agresorů, dále trestné činy, které již v dnešní době nejsou v trestním zákoníku (odmítnutí vojenské služby) a neúmyslné trestné činy, jenž díky odnětí svobody dojde k zásadnímu narušení rodinné péče děti a dalších nesoběstačných členů rodiny.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář