Jdi na obsah Jdi na menu
 


24. 9. 2010

Znáte to. Jdete po ulicích a najednou vám do cesty vstoupí jakýsi člověk a většinou je to někdo, kdo po vás něco chce. Někdy mě to leze pořádně na nervy, odvětím že nemám čas, spěchám domů, mám schůzku atd.

 

Na ulicích člověk potká lidi různé.

Někdo vás žádá o cigaretu, nebo zápalky, ti přidrzlejší, ještě jestli byste jim mohl zapálit.

Někdo se vás ptá, kolik je hodin, přitom hodiny jsou v jakémkoliv rohu ulice, stačí se trochu podívat.

Někdo vás žádá, jestli byste nemohl pohlídat těžké tašky, že sï potřebuje odběhnout koupit noviny. To čekání se nakonec protáhne třeba i o půl hodiny, dotyčný potom přijde a omluví se, že se zapovídal.

Jiný se vás ptá na cestu, kam se dostane, kde se nachází, kudy se jde, kde je nádraží atd. Než mu něco vysvětlíte, je daleko jednoduší ho odkázat na plán města, který je umístěn na náměstí.

Jsou tu ještě také různí dotazovatelé s dotazníky, které se anonymně na ulicích vyplňují s otázkami, koho budete volit nebo do kterého hypermarketu chodíte nejčastěji nakupovat, Takový vás zdrží nejvíce, protože se prokousat tolika lejstry tak rychle nejde.

Další lidé zase rozdávají letáky s různými reklamami a výhodnými akcemi. Pokud jich potkáte více, nemáte už ani kam letáky dávat, rovnou je házíte do koše.

 

Tyto obyčejné "zastávky" člověk zdvořile a nezávazně odvětí, za minutu si na to ani nevzpomene. Bohužel jiné je to u těch, co chtějí něco materialistického. Těch je bohužel čím dál víc.

Dealer od různých telefonních společností vám chce nabídnout nejvýhodnější tarify a balíčky. Stačí podepsat výhodnou smlouvu a pak se několik měsíců, někdy i roků tlučete do hlavy, proč jste se nechali přemluvit.

Na ulici občas potkáváme i pojišťováky, v rychlosti nám řekne, co nám hrozí, když se u nich nepojistíme, hned podepsat smlouvu a v životě se neuvidíme, jenom platit a platit za úplné nesmysly.

Bezdomovec vás žádá o pár korun na jeho přilepšení v jeho nelehkých časech. Když mu jí poskytnete, za nejbližším rohem jej vidíte, jak si kupuje štamprdli něčeho ostřejšího.

Brigádníci a dobrovolníci vás žádají o příspěvek na různé humanitární akce, pořádají sbírky, pro postižené děti, pro zvířata, nebo pro azylové domy, prodají vám malou hloupost za 100 Kč. Za slepými dětmi se může skrývat nakonec podvodník, který si hezky mastí kapsu.

Pouliční kameloti vám chtějí prodat nejčerstvější noviny. Ale než si je stačíte přečíst ve chvilce času, zjistíte že je spousta informací jinak.

Další táhnou těžké knihy a chtějí vás oslovit, že jsou zcela nové na trhu se vůbec neprodávají za velmi výhodné ceny. Knihy si koupíte, pokud vlezete do knihkupectví, div vás neobvini, že jste jim tuto knížku odtud neukradli, i když je jenom za poloviční cenu než od pouličního prodejce.

Také se najdou lidé, kteří vám chtějí vymývat mozek pojednáním o konci světa, existencí života, či propagaci jednotlivých církví. Někdo uvěří, někdo ne, konkrétní datum konce světa je nyní stanoveno na 21.12.2012, je na nás jak se na tento den připravíme. Pokud počítám dobře, bude se jednat o pátek, takže možná budeme sedět zase v oblíbené hospůdce a hrát korunový mariáš.

V období maturit se studenti převlečou za různé maškary a z lidí mámí peníze na poslední zvonění. Pokud jim peníze nedáte, postříkají vás různými nechutnými voňavkami.Pokud jim peníze dáte, máte jisté, že večer kolem vašeho domu projdou a obsah žaludku vám rozprostřou přímo před vaši branku nebo dveře.

 

A mnoho dalších případů, že někdo potřebuje nutně půjčit 10 Kč, roztlačit auto, posbírat rozsypané peníze staré osobě, přečíst jízdní řád, sem tam podepsat petici na zachování stromů, atd. atd. atd.

Poslední dobou mi připadá, že vidím všude samé "pouliční otravovače." Ti, co nechtějí peníze, mě nevadí. Těm, co chtějí peníze, se vyhýbám obloukem, netečností a nebo to řeším takto:

 

Pouliční otravovači

Moje řešení

Dealer telefonních služeb

- nemám zájem

- mám známé na radnici, kteří jej mohou zkontrolovat, zda má všechno v pořádku

Pouliční pojišťováci

- nemám zájem

- mám známé na radnici, kteří jej mohou zkontrolovat, zda má všechno v pořádku

Bezdomovec

- nabídnu mu něco k snědku

- pokud odmítne, upozorním ho, že jej na hlásím u městské policie

Pouliční nadace a sbírky

- nemám peníze

- už jsem dal předtím jejich kolegům

Pouliční kameloti

- nemám zájem

- na nádraží by prodal více výtisků

Prodejci knih

- nemám peníze

- v obchodě tyto knihy daleko levnější

Náboženští dealeři

- nemám zájem

- konec světa bude 30.3.2030

Maturanti

- nemám peníze (riskuji voňavky)

- mám pouze rubově natištěné peníze, do kasičky házím "falešné bankovky"

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář