Jdi na obsah Jdi na menu
 


54. Prezidentská fraška

10. 8. 2012

Začátkem příštího vypuknou první přímé volby prezidenta ČR. Půl roku před tím již máme k dispozici velké množství kandidátu, kteří by tuto (ne)důležitou funkci chtěli vykonávat. Ovšem otázka, kdo to ve skutečně bude, je zatím obestřena tajemstvím.

Tím, že Parlament vložil tento úkon běžnému občanovi, nastává zásadní obrat o představě prezidenta. Ale podívám-li se na jednotlivé kandidáty, musím konstatovat, že ani jeden nesplňuje mé očekávání. Už proto si myslím, že tato funkce je pro stát absolutně zbytečná a drahá. Nechám ovšem svoje názory o důležitosti prezidentské funkce stranou a začnu uvažovat o jednotlivých kandidátech, kteří jsou zatím známí a rozhodnutí kandidovat:

Přemysl Sobotka - kandiduje za stranu ODS, bývalý předseda senátu, ví, jak to v politice chodí, nepříliš výrazná postava české politické scény, avšak vždy s noblesou a profesionálním přístupem je jeden z mála vhodných kandidátů. Ovšem pokud má být prezident nezávislý, nesmí se angažovat v žádné politické straně, která je zastoupena v Parlamentu. Jinak větší výhrady k němu nemám.

Jiří Dienstbier - kandiduje za stranu ČSSD, nová a průbojná postava proslavená postojem k velké koalici v Praze. Bohužel tím jeho sláva končí, zaběhnul do kolejí populismu a marnotratné politiky. Opět jako prezident zastupuje pouze část obyvatel.

Miloš Zeman - kandiduje za stranu SPOZ, postava podobná nýnějšímu prezidentovi Václavu Klausovi. Kupodivu má nadhled, dal by se považovat i za nezavislého kandidáta se svéráznými názory. Jeho politika je však agresivní, při prohře se na nějaký čas schová do ústraní .

Karel Schwarzenberg - kandiduje za stranu TOP 09, vzdělaný kníže se známostmi po celém světě, dal by se přirovnat k prvnímu prezidentovi ČR Václavu Havlovi. Bohužel pokročilý věk, pospávání ve Sněmovně a jeho slovní vyjadřování značí, že není příliš vhodným kadidátem

Jan Fischer - nezávislý kandidát, bývalý premiér s ekonomickými znalosti není příliě výrazný, jeho diplomatická povaha je sice na hlavu prezidenta vhodná, avšak na veřejnosti působí neslanně a nemastně, je lehce ovlivnitelný.

Jan Švejnar - nezávislý kandidát s širokým rozhledem ve světě, vysoká ekonomická znalost, bohužel je považován za člověka, který naší zem příliš nezná, Je mu též vytýkáno, že se nepodílel na české státotvornosti

Klára Samková - obhájkyně známa z mačetového romského útoku v Tanvaldě. Jinak pro veřejnost zcela neznámá žena. Nijak jí neznám, nevím co si mám o ní myslet. Děla svojí práci, neměli bychom jí soudit, pokud obhajuje nebezpečné zločince.

Vladimír Dlouhý - bývalý ministr obchodu a průmyslu, kontroverzní postava 90. let sice oplývá ekonomickou a reprezentativní znalostí, avšak veřejnému životu na 15 let odmlkl. Za tu dobu se politická scéna razantně změnila, je evidentně jasné že v boji neuspěje

Ladislav Jakl - prezidentův mluvčí, ví jak to na hradě chodí, profesionálně by mohl bez problému pokračovat ve funkci prezidenta, nemusel by se zdlouhavě seznamovat s aktuálními problémy funkce. Na druhou stranu mohl by být proti jiným kandidátům zaujatý.

Vladimír Franz - profesor, nepříliš známý umělec, přitom kamkoliv vejde vzbudí notnou dávku pozornosti svým zjevem. Veřejnosti není příliš znám, ovšem velice zajimavé by bylo, pokud by opravdu prezidentský úřad vyhrál, jak by se na to tvářili občané jiných států.

Zuzana Roithová - kandiduje za stranu KDU-ČSL, europoslankyně, strávila určitý čas v poslanecké sněmovně, po té přesedla do europarlamentu. Má zkušenosti s domací i zahraniční politikou, není ovšem dost průrazná v řešení klíčových otázek.

 A samozřejmě se objevují další a další jména.

Samozřejmě podmínky jsou pro všechny účastníky přímé volby stejné. Buď seženou 50 tisíc podpisů, nebo podporu 20 poslanců a 10 senátorů. Tak jako tak, nebude lehké se dostat na hrad a pak tuto funkci solidně vykonávat. 

Ná závěr si neodpustím utrousit připomínku, že podle mě je hlava státu zbytečná. Reprezentace republiky se dá projevovat jinými způsoby, jinými osobnostmi a zvláště v těchto horších ekonomických časech by bylo nejlepší, kdyby veškeré úkony prezidenta vykonával premiér a hlava státu byla alespoň dočasně zrušena.

 

PS: Po zkontrolování podpisů ministerstva vnitra se do přímé volby dostali tito kandidáti:

Jan Fišer, Miloš Zeman, Přemysl Sobotka, Jiří Dienstbier, Karel Schwarzenberg, Vladimír Franz, Táňa Fišerová a Zuzana Roithová

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář